יום רביעי, 11 באפריל 2012

מציאת מידע על פי זמן פרסומו - דרוג תוצאות בגוגל על פי זמן עדכון אחרון ותאריך

רשומה זו עוסקת באפשרות למיין את תוצאות החיפוש בגוגל על פי תאריך.

דרוג תוצאות החיפוש בגוגל מבוצע על פי אלגוריתם מורכב שאינו ניתן לשליטה על ידי המחפש. תוצאות המדורגות גבוה יוצגו ראשונות וככל שהתוצאות מדורגות נמוך יותר הן תמצאנה את עצמן הרחק בדפי התוצאות האחוריים. האלגוריתם של גוגל לוקח בחשבון למשל את מספר הקישורים המצביעים על אתר מסויים וממקם את הפופולרים יותר גבוה במעלה הדירוג. על פי מחקרים, תוצאה שממוקמת החל מהדף החמישי ואילך לערך, ככל הנראה לא תיחשף בפני המחפש הממוצע שנוטה לעבור על התוצאות המופיעות בדפים הראשונים בלבד.


על מנת להיחשף לתוצאות המדורגות נמוך ניתן להשתמש באפשרויות החיפוש המתקדם (Advanced Search) ולהגדיר את שאילתת החיפוש באופן ממוקד יותר.


אחת מהאפשרויות לצמצם את מספר התוצאות ולסנן מתוכן תוצאות לא רלוונטיות היא על ידי הגבלת זמן והגדרת תאריך העדכון של המידע הרצוי. הגדרת התאריך תגרום לתצוגתן של תוצאות שעודכנו בטווח התאריכים המוגדר בלבד.


את טווח התאריכים הרצוי ניתן להגדיר הן בטופס החיפוש המתקדם, והן באמצעות תפריט כלי הסינון המוצג משמאל לתוצאות החיפוש.

טופס החיפוש המתקדם:


טופס חיפוש מתקדם - הגדרת זמן עדכון

תפריט כלי הסינון:


תפריט כלי הסינון - הגדרת זמן עדכון

הגבלת תאריך העדכון, גורמת להסרת התוצאות שאינן עומדות בקריטריוני החיפוש ומציפה תוצאות שעלו לרשת בשנה האחרונה, בחודש האחרון, בשבוע האחרון, ביממה האחרונה ואפילו בשעה האחרונה. צמצום כמות התוצאות מאפשרת חשיפה למידע עדכני שבחיפוש רגיל ללא הגבלת זמן היה מוצא את עצמו הרחק מדפי התוצאות הראשונים - כמו מידע ראשוני על הזדמנויות עסקיות, השקת מוצרים חדשים, מידע חדשותי, כנסים, קורסים וכדומה.


את תוצאות החיפוש המתקבלות באמצעות הגבלת תאריך העדכון ניתן לסדר ולמיין על פי תאריך או על פי הרלוונטיות באמצעות בחירת אחת האפשרויות Sorted by relevance / Sorted by date המופיעות תחת הגדרות התאריך בתפריט הסינון.

מיון תוצאות על פי תאריך

תפריט כלי הסינון המוצג משמאל לתוצאות החיפוש מאפשר בין השאר להגביל את התוצאות לטווח תאריכים מוגדר ועל ידי כך לחשוף מידע שפורסם עד תאריך מסויים - זהו כלי עזר מצויין לחיפוש אחר מידע הקשור לתביעות הפרת פטנטים וגילוי מידע Prior ART שפורסם לפני הגשת בקשות פטנטים למשל.

הגבלת התוצאות לטווח תאריכים מוגדר

האפשרות להגדיר את תאריך העדכון והפרסום של המידע המבוקש, פותחת מימד סינון נוסף שבלעדיו יתכן ומידע מסויים לא היה נחשף לעיני המחפש. ניתן ליישם את ההגבלות בחיפושים שונים בהם לתאריך הפרסום ישנה רלוונטיות עבור המידע המבוקש או בחיפושים בהם הגבלת התאריך תצמצם ותסיר את המידע שאינו רלוונטי ותחשוף בכך את המידע הרצוי בלבד.

תגובה 1: