יום שלישי, 15 במאי 2012

חיפוש מידע אקדמי - חידושים ב-Google Scholar


המקום הטבעי לחיפוש מידע אקדמי הוא כמובן מאגרי המידע המקצועיים, בהם המידע מקוטלג באופן שיטתי וניתן למקד את החיפוש ולצמצם את תוצאותיו באופן יעיל ואיכותי. יחד עם זאת, לא תמיד מתאפשרת הגישה למאגרי המידע שבתשלום ולעתים היא אף אינה נדרשת כלל. 

ישנם מספר מנועי חיפוש מובילים לאיתור מידע אקדמי:
אחד החסרונות הגדולים המשותף לכל שלושת מנועי החיפוש הנ"ל הוא חוסר היכולת להגביל את החיפוש ליותר מאשר הטקסט המלא / כותרת המאמר. החיפוש בטקסט המלא, המהווה את ברירת המחדל של שלושת המנועים מכניס רעש רב ומציף תוצאות רבות שאינן רלוונטיות, ואילו החיפוש בכותרת המאמר בלבד, מגביל מידי את תוצאות החיפוש ומציג תמונה חסרה וחלקית.

הרשומה שלהלן תעסוק ב-Google Scholar המהווה בהחלט מתחרה רציני למאגרי המידע בתשלום. הכיסוי של Google Scholar רחב מאוד ויש האומרים כי המוציאים לאור משלמים ל-Google על מנת שיכסה אותם, זאת מתוך הבנה שמי שלא שם - לא קיים.

נכון להיום, Google הסירו את האפשרות להגיע לממשק האקדמי ישירות מתוך סרגל הכלים הראשי, והדרך לעשות זאת היא באמצעות הגעה ישירה דרך http://scholar.google.com, או באמצעות כלי More בתפריט הראשי ובחירה ב-Even More:תפריט ראשי - More > Even More


Google Products > Google Scholar 

ממשק Google Scholar החדש שהושק בתחילת מאי 2012, מכיל שינויים קוסמטיים בלבד מהממשק הישן. 
תפריט הגבלות החיפוש ממוקם כעת בדומה לכל ממשקי החיפוש של Google בצד השמאלי של המסך, והוא מכיל כבעבר את האפשרות להגביל ולצמצם  את התוצאות על פי:
  • מאמרים או מסמכים משפטיים 
  • תאריך פרסום
  • פרסומי פטנטים
  • ציטוטי מאמרים

שינויים בממשק Google Scholar החדש לעומת הממשק הישן


אל אפשרויות החיפוש המתקדם ניתן להגיע באמצעות הקשה על המשולש הקטנטן שבקצה הימני של תיבת החיפוש. אפשרויות החיפוש המתקדם מכילות:
  • הגדרה מדויקת של מלות החיפוש
  • חיפוש בטקסט מלא או בכותרת המאמר בלבד
  • חיפוש על פי מחבר המאמר
  • חיפוש על פי כתב העת
  • צמצום על פי תאריך פרסום


ממשק החיפוש המתקדם של Google Scholar


החידוש המשמעותי ביותר ב-Google Scholar הוא מתן תוצאות חיפוש על פי פרופיל מחבר המאמר.
במידה ו-Google Scholar מזהה מחברי מאמרים רלוונטיים הוא מציין זאת בראשית רשימת התוצאות באמצעות איור של נוצה בכסת דיו.הצגת תוצאות חיפוש על פי פרופילי מחברי מאמרים

הקשה על הקישור לפרופיל המחבר מובילה לדף הפרופיל בו מפורטים בצורה מרוכזת פרטי המחבר, המוסד בו הוא עובד, רשימת הפרסומים שלו, רשימת הפרסומים שציטטו אותו, וקישורים רלוונטים לגביו.
מתוך הפרופיל ניתן להגדיר מעקב קבוע אחר פרסומים חדשים של אותו מחבר או מעקב אחר פרסומים המצטטים את הפרסומים שלו.
דף פרופיל של חוקר - אפשרות לבצע מעקב אחר פרומים וציטוטיםחשוב לציין שהפרופיל אינו מיוצר באופן אוטומטי, ועל המחבר ליזום את יצירתו הראשונית. יצירת הפרופיל מבוצעת בקלות ויש בהחלט מקום למידענים וספרנים להציע את עזרתם לאנשי המחקר ו/או סגל אקדמי בארגונם ביצירת פרופיל שכזה עבורם.

עד כאן Google Scholar. מעט שינויים קוסמטיים מהממשק הקודם וחידוש מעניין בנוגע לפרופיל מחברי המאמרים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה